İzmir Hakkında

 

Modern Zamanların İzmir’e Hoşgeldiniz

Bugün İzmir, Türkiye’nin en hoş şehirlerinden biri: sokakları palmiye ağaçları ile gölgeli, yandan güzel ve zarif evler. İran’a kadar uzanan “Kral Yolu” nun son varış noktası olan İzmir, turizm ve eğlencenin odak noktası olmaya devam ediyor. Şehrin kıyı şeridi, kıyı şeridindeki balık lokantaları ile barları, diskoları ve gece kulüpleriyle ünlüdür. Hinterlandları ise sayısız antik medeniyetlerin hikayesini anlatan anıtlar ve harabeler bakımından  zengindir. Ayrıca, eski zamanlardan beri çok değerli olan Balçova Yayları, İzmir’in sadece  10 km batısında bulunur.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

İzmir’e varışta İncil’de belirtilen yedi kiliseden biri olan St Polycarp Kilisesi gibi görülmesi gereken yerler var. Arkeoloji Müzesi yakınında, Konak Meydanı’nın, temsil eden heykeller eski eser mükemmel bir koleksiyonuna ev sahipliği Poseidon ve Demeter eski zamanlarda durdu Agora. Arkeoloji Müzesi’nin yanında, Bergama ve Gördes halılarının, geleneksel kostümlerin ve deve köprülerinin güzel bir koleksiyonunu sergileyen Etnografya Müzesi yer almaktadır. On Kadifekale’de (Mt Pagos) tarafından inşa edilmiş etkileyici bir kale kalıntıları ve duvarları duruyor. Büyük İskender’in himayesinde Lysimachus. Bugün hala İzmir’e hâkim durumdalar. 

Efes: Her Zaman İçin Bir Anıt

Efes Antik Kenti Türkiye’nin en önemli antik kentidir ve en iyi korunmuş ve restore edilmiş şehirlerden biridir. Biri hala tapınakları, tiyatroları, kütüphaneleri, evleri ve heykelleri geçen caddeleri boyunca saatlerce dolaşabilir. Eski dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen etkileyici Celsus Kütüphanesi, tiyatro, Hadrian Tapınağı ve görkemli Artemis Tapınağı gibi büyük kamu binalarını içerir. Kalıntılar ayrıca halka açık tuvaletler ve hatta çoğunlukla M.Ö. dördüncü yüzyıldan kalma bir genelev içermektedir.

Efes, inanç turizmi için özellikle Meryem Ana Evi’ni içerdiği için önemlidir. Bakire Meryem’in 101 yaşında ölümüne kadar yaşadığı St John tarafından bu taş eve götürüldüğü düşünülüyor. Orijinal Efes limanına yakın olan Bakire Meryem Kilisesi, Üçüncü 431. Ekümenik Konsey, ziyaret edilmeye değer diğer iki dini mekân, altıncı yüzyılda inşa edilen St John Bazilikası ve Selçuklu mimarisinin bir örneği olan İsa Bey Camii’dir. Efes sadece turistik bir yer değil. Büyük amfitiyatrosu, Celsus Kütüphanesi ve Meryem Ana Evi’ni kullanarak  Uluslararası İzmir Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

Çeşme’de Kendinizi Geliştirin

Çeşme ilçesi, özellikle yakındaki İzmir sakinleri ile çok popüler bir yazlık tesistir ve 16. yüzyıldan kalma bir kale ve antik bir kervansaray gibi tarihi yerleri içerir. Beyaz kumlu plajlar mükemmel inşa edilmiş evler, birkaç büyük otel ve çok sayıda restoranla kaplı mükemmel bir deniz ürünleri ve Türk spesiyalleri sunan bir yol boyunca tembelce uzanıyor. Otellerin çoğu şehir merkezinin dışındaki plajlara kuruludur ve yarımadanın rüzgar sörfü için mükemmel koşulları vardır ve Alaçatı’nın plajı en iyi yerlerden biridir.

Alaçatı’nın Turkuaz Sahili, Berrak Mavi Suları ile Sörfçüleri Kucaklamaktadır

Alaçatı kasabası, Ilıca ve sahilden iç kesimlere kadar uzanır. Yel  değirmenleri, keyifli ve tipik bir Ege kasabası olan Alaçatı’nın üstündeki tepelere, bazıları kafelere dönüştürülür.Güneye birkaç kilometre uzaklıkta güzel bir plaj var ve şehrin güneydoğusundaki sahil boyunca birçok güzel koylara yalnızca yatla erişilebiliyor ve bu popüler yelken bölgesinde huzurlu ve dinlendirici bir yer tutuyor. 

Foça Bölgesini Keşfedin

İlçe Foça’nın antik kentinin site üzerinde yer almaktadır Phocaea ve kurulan çok aynı kişiler tarafından kurulduğu söylenen Marseilles’in Fransız kenti, Korsika’da Attalia ve Katalonya’da Ampurias. 600’lerde,  Foça’da yaşayanlar binalarını, tapınaklarını ve gemilerini ahşap horoz heykelleriyle süslediler ve bir efsaneye göre, böyle bir heykel hala şehirde bir yerlerde saklanıyor.

https://hometurkey.com/en/destinations/izmir