Değişim Öğrencileri için Pratik Bilgiler

İzmir Bakırçay Üniversitesi değişim programları ile ilgili tüm bilgilere Uluslararası İlişkiler ve Değişim Programları Koordinatörlüğü sayfasından ulaşabilirsiniz.

http://uik.bakircay.edu.tr/tr/

Vize

Vize kuralları sıkça değişebildiğinden, öğrencilerin kendi ülkelerindeki en yakın Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçerek güncellenmiş gerekli evrakları öğrenmeleri önerilir.

Oturma İzni

Tüm yabancı öğrenciler, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra en geç 1 ay içinde oturma izni almak üzere İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne başvurmak zorundadırlar.Öğrenciler, İzmir Bakırçay Üniversitesi’nde geçirecekleri öğrenim süresini kapsayan oturma izni alacaklardır ve bu belgeyi her zaman yanlarında taşımaları gerekmektedir.Oturma İzni hakkında ayrıntılı bilgiye https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

İklim

Türkiye, ılıman iklim kuşağına sahip geniş Akdeniz coğrafyasında yer alsa da, çeşitli yeryüzü tabiatıyla, kıyıya paralel uzanan dağlarıyla iklimi bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Kıyı kesimler daha ılıman iklim özellikleri gösterirken, iç Anadolu platosu daha az yağış alarak, daha sıcak yazlar ve daha soğuk kışlar geçirir. Ege ve Akdeniz kıyıları yağışlı kışlar ve daha kurak geçen yaz dönemlerine sahiptir.

Yaz döneminde İzmir’de hava ortalama 30-35 derecedir. Kışın ise sıcaklık 5-10 derecelerdedir. Nadiren kar yağar ve çok nadir olarak hava 0 derecenin altına düşer.

Ulaşım

İzmir’in birçok noktasından İZBAN’a binilerek Ulukent istasyonundan kalkan aktarma otobüsleri İle İzmir Bakırçay Üniversitesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde üniversite önündeki duraktan aktarma otobüsleri ile Ulukent istasyonuna, oradan güzergahta belirtilen yerleşim alanlarına İZBAN ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Aktarma Otobüsleri

750: ULUKENT AKTARMA  - BAĞARASI https://www.eshot.gov.tr/tr/UlasimSaatleri/750/288

757: ULUKENT AKTARMA  - MALTEPE  https://www.eshot.gov.tr/tr/ulasimsaatleri/757/288

850: ULUKENT AKTARMA  - SEYREK    https://www.eshot.gov.tr/tr/ulasimsaatleri/850/288

Havaalanından Belediye Otobüsü

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan yapılan otobüs hizmetleri, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan ESHOT Genel Müdürlüğü'nün tahsis etmiş olduğu 200, 202 ve 204 numaralı otobüsler ile gerçekleşmektedir.

200 numaralı hat güzergâhı; Mavişehir semti, havalimanı

202 numaralı hat güzergâhı; Alsancak semti Cumhuriyet Meydanı, havalimanı

204 numaralı hat güzergâhı; İzotaş (Bornova - metro - otogar) havalimanı

ESHOT otobüslerinin yanı sıra HAVAŞ otobüs işletmeleri de Mavişehir - Havalimanı ve Cumhuriyet Meydanı - Havalimanı güzergâhlarında hizmet vermektedir.

24 saat çalışan otobüs hatları sayesinde, İzmirlilere gece yarısından sonra da toplu taşıma araçları ile ulaşım olanağı sağlanıyor. Detaylı bilgi için: www.eshot.gov.tr

Ulaşım için diğer imkanlar:  

  •  Havaş Otobüsleri
  •  Taksi    
  •  Araç kiralama